23/09/2016

22o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας»

Εδώ και 20 χρόνια ο κινηματογράφος ΔΑΝΑΟΣ συνεργάζεται σταθερά με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της ΑΘήνας - Νύχτες Πρεμιέρας!

22o ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ «ΝΥΧΤΕΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ»
ΤΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ! - 22.09-02.10.2016

Δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα του Φεστιβάλ εδώ

Υπό την εποπτεία του Λουκά Κατσίκα, του νέου καλλιτεχνικού διευθυντή του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας, και μιας ακούραστης ομάδας από νεαρούς κινηματογραφόφιλους και κριτικούς, η 22η διοργάνωση θα παρουσιάσει πάνω από 100 νέες ταινίες μεγάλου μήκους από όλο τον κόσμο αλλά και την Ελλάδα, τρία διαγωνιστικά τμήματα, ειδικά αφιερώματα, ντοκιμαντέρ και πάνω από 50 ελληνικές μικρού μήκους δημιουργίες.

Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
17:30 Α' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
20:00 Ασανσέρ για Δολοφόνους / Ascenseur pour l' echafaud
22:15 Ρόκο, ο Επιβήτορας / Rocco
Δαναός 2
19:30 Μικρές ιστορίες Α' / Short Stories A'
21:30 Το Δέντρο αντί για το Δάσος / Der Wald vor lauter Baumen

Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
17:30 Το Φύσημα στην Καρδιά / Le Souffle au Coeur
20:00 Η Τελευταία Παραλια / L' Ultima Spiaggia
23:15 The Rolling Stones - Απόβαση στη Αβάνα / The Rolling Stones - Havana Moon
Δαναός 2
19:30 Μπερτ Μπερνς: Ο Άνθρωπος Πίσω από τα Χιτάκια / Bang! The Bert Burns Story
22:00 Απομεινάρια / Remainder

Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
18:00 To Δείπνο μου με τον Αντρέ / My Dinner with Andre
20:30 Το Κτήνος Μέσα μου / Wild
23:00 Επιχείρηση Ανθρωποειδές / Anthropoid
Δαναός 2
19:30 Το Δέντρο αντί για το Δάσος / Der Wald vor lauter Baumen
22:00 Όλες οι Άγρυπνες Νύχτες Μας / All These Sleepless Nights

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
17:30 O Μιλού το Μάη / Milou en Mai
19:45 Η Μεγάλη Αναμονή / L' Attesa
22:15 Πρώτο Ραντεβού / Southside With You
Δαναός 2
19:00 Βγάλε τον Σκασμό: Ο Φρανκ Ζάπα με Δικά του Λόγια / Eat That Question: Frank Zappa in his Own Words
21:00 Ατλάντικ Σίτι / Atlantic City

Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
17:45 Oι Εραστές / Les Amants
19:45 To Ανθος / Fiore
22:15 Πέντρο Νούλα / Pedro Noula
Δαναός 2
19:00 Η Κόκκινη Χελώνα / La Tortue Rouge
21:00 To Δείπνο μου με τον Αντρέ / My Dinner with Andre

Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
17:15 ΣΤ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
19:15 Αγάπη και Φιλία / Love and Friendship
21:30 Η Υπηρέτρια / Ah-Ga-Ssi
Δαναός 2
19:00 Απομεινάρια / Remainder
21:15 Αγανάκτηση / Indignation

Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
17:30 Αντίο Παιδιά / Au Revoir les Enfants
19:45 Όλοι οι Άλλοι / Alle Anderen
22:15 Το Εξπρές των Ζωντανών Νεκρών / Bus-an-haeng
Δαναός 2
17:45 Τα Σκυλιά Γλείφουν την Καρδιά μου / Το Παλτό
20:00 Screamin' Jay Hawkins: I Put a Spell on Me
22:30 Εξέλιξη / Evolution

Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
17:45 Παράξενη Ευγένεια: Γιατί με Μισείς Χωρίς να με Ξέρεις; / Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America
20:00 Πλωτοί Ουρανοξύστες / Plynace Wiezowce
22:30 Σέλεϊ / Shelley
Δαναός 2
19:00 Για Ενα Κρεβάτι / W Sypialni
21:00 Oι Εραστές / Les Amants

Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016
Δαναός 1
18:00 Θ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
20:15 Νερούδα / Neruda
23:00 Ωμότητες / Grave
Δαναός 2
18:30 Πλωτοί Ουρανοξύστες / Plynace Wiezowce
20:30 Επιχείρηση Χιονοστιβάδα / Operation Avalanche
22:30 Εξέλιξη / Evolution

Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2016
Δαναός 1
18:00 Orange Sunshine
20:15 Οι Εξομολογήσεις / Le Confessioni
22:30 Suburra, Υπόγεια Πόλη / Suburra
Δαναός 2
19:00 Η Συμμορία με τα Ροζ / Check it
21:00 Γκάρι Νιούμαν: Ένα Ανδροειδές στη Γη της Επαγγελίας / Gary Numan: Android in La La Land

Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016
Δαναός 1
17:15 Οι Παλιάτσοι / Pagliacci & Προβολές Μικρού Μήκους Ωδείου Αθηνών
19:15 Ο Χορευτής / Dancer
21:30 Μπλε Βελούδο / Blue Velvet
Δαναός 2
19:00 Όλοι οι Άλλοι / Alle Anderen
21:45 Το Φύσημα στην Καρδιά / Le Souffle au Coeur