21/09/2017

23ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας - Νύχτες Πρεμιέρας

Οι 23ες Νύχτες Πρεμιέρας έρχονται στον Δαναό 20/9 - 1/10!

Μη χάσετε τη μεγαλύτερη κινηματογραφική γιορτή της Αθήνας!

Νέοι δημιουργοί, πολυαναμενόμενες πρεμιέρες, λαμπεροί καλεσμένοι, ξέφρενα πάρτι και οι καλύτερες ταινίες της χρονιάς! Οι Νύχτες Πρεμιέρας είναι εδώ γιατί οι Νύχτες μας είναι Σινεμά! 

Το 23ο Διεθνές φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας - Νύχτες Πρεμιέρας θα διεξαχθεί από τις 20 Σεπτεμβρίου έως τις 2 Οκτωβρίου, παρουσιάζοντας συνολικά 165 ταινίες απ' όλο τον κόσμο αλλά και από την Ελλάδα, τρία διαγωνιστικά τμήματα, ειδικά αφιερώματα, ντοκιμαντέρ και πάνω από 40 ελληνικές ταινίες μικρού μήκους.

Το πρόγραμμα για τον κιν/φο ΔΑΝΑΟ:

Πέμπτη 21/9 - Δαναός 1

17:30 ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Α'

19:45 CHEMI BEDNIERI OJAKHI / MY HAPPY FAMILY / ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

22:15 WHITE MATERIAL / ΛΕΥΚΗ ΥΛΗ

Δαναός 2

19:00 S'EN FOUT LA MORT / NO FEAR, NO DIE / ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ

21:00 KEDI / NINE LIVES: CATS IN ISTANBUL / ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ

 

Παρασκευή 22/9 - Δαναός 1

17:30 Β' ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

19:30 CHAVELA / ΤΣΑΒΕΛΑ ΒΑΡΓΚΑΣ

22:00 IT / ΤΟ ΑΥΤΟ

Δαναός 2

19:00 HUNTING THE LION WITH BOW AND ARROW / ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΙΟΝΤΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΟΞΟ

21:00 Ο ΑΚΥΛΛΑΣ ΚΑΡΑΖΗΣΗΣ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟΝ ΧΟΡΒΑΤ ΜΕ ΠΙΣΤΗ, ΑΓΑΠΗ, ΕΛΠΙΔΑ / AKYLLAS KARAZISIS MEETS HORVATH WITH FAITH, HOPE, CHARITY

 

Σάββατο 23/9 -Δαναός 1

17:30 MOBY DICK / ΜΟΜΠΙ ΝΤΙΚ

20:15 CLOSE - KNIT / ΔΕΣΜΟΙ ΣΤΟΡΓΗΣ

23:00 THE NILE HILTON INCIDENT / ΚΑΪΡΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δαναός 2

18:00 CHOCOLAT / CHOCOLATE / ΣΟΚΟΛΑΤΑ

20:30 CHEMI BEDNIERI OJAKHI / MY HAPPY FAMILY / ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

23:15 J'AI PAS SOMMEIL / I CAN'T SLEEP / ΑΓΡΥΠΝΟΣ

 

Κυριακή 24/9 - Δαναός 1

17:15 THE MAN WHO WOULD BE KING / Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΒΑΣΙΛΙΑΣ

20:00 CHASING TRANE: THE JOHN COLTRANE DOCUMENTARY / ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΤΖΟΝ ΚΟΛΤΡΕΪΝ

22:15 MANIFESTO / ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ

Δαναός 2

18:00 ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Α'

20:15 WHITE MATERIAL / ΛΕΥΚΗ ΥΛΗ

 

Δευτέρα 25/9 -Δαναός 1

17:15 Ε' ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

19:30 ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΚΑΙ ΗΘΟΠΟΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ Θα ακολουθήσει η προβολή της ταινίας: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΜΑΣ: ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΕΞ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑΣ

22:00 LERD / A MAN OF INTEGRITY / ΕΝΑΣ ΑΚΕΡΑΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Δαναός 2

17:30 CHASING TRANE: THE JOHN COLTRANE DOCUMENTARY / ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΤΖΟΝ ΚΟΛΤΡΕΪΝ

19:45 FOXTROT

22:15 VENDREDI SOIR / FRIDAY NIGHT / ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΑΔΥ

 

Τρίτη 26/9 -Δαναός 1

17:30 DE SIDSTE MÆND I ALEPPO / LAST MEN IN ALEPPO / ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟ ΑΛΕΠΟ

19:45 DREI ZINNEN / THREE PEAKS / ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΚΟΡΥΦΕΣ

22:00 NELYUBOV / LOVELESS / ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ

Δαναός 2

19:00 THE RIDER

21:15 NÉNETTE ET BONI / NENETTE AND BONI / ΝΕΝΕΤ ΚΑΙ ΜΠΟΝΙ

 

Τετάρτη 27/9 -Δαναός 1

17:30 THE TREASURE OF THE SIERRA MADRE / Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΣΙΕΡΑ ΜΑΝΤΡΕ 

20:00 MOBILE HOMES / ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΠΟΨΕ

22:30 LA NOVIA DEL DESIERTO / THE DESERT BRIDE / Η ΝΥΦΗ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δαναός 2

17:15 CHEMI BEDNIERI OJAKHI / MY HAPPY FAMILY / ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

19:45 LIFE OF SIGNIFICANT SOIL / ΖΩΗ ΣΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

22:00 DREI ZINNEN / THREE PEAKS / ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΚΟΡΥΦΕΣ

 

Πέμπτη 28/9 -Δαναός 1

17:15 Η' ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

19:30 LE SEMEUR / THE SOWER / Ο ΘΕΡΙΣΤΗΣ

21:45 SICILIAN GHOST STORY / ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΣΙΚΕΛΙΑΣ

Δαναός 2

17:45 SCORE: A FILM MUSIC DOCUMENTARY / ΤΑ ΣΑΟΥΝΤΡΑΚ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ

20:00 MOBILE HOMES / ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΠΟΨΕ

22:30 S'EN FOUT LA MORT / NO FEAR, NO DIE / ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ

 

Παρασκευή 29/9 -Δαναός 1

18:00 THE ISLE OF MEDEA / ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΜΗΔΕΙΑΣ: ΟΤΑΝ Η ΚΑΛΛΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΖΟΛΙΝΙ

20:30 UN BEAU SOLEIL INTÉRIEUR / LET THE SUNSHINE IN / Η ΛΙΑΚΑΔΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ

23:00 AK-NYEO / THE VILLAINESS / ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ

Δαναός 2

17:30 35 RHUMS / 35 SHOTS OF RUM / 35 ΣΦΗΝΑΚΙΑ ΡΟΥΜΙ

19:45 SICILIAN GHOST STORY / ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΣΙΚΕΛΙΑΣ

22:45 LES SALAUDS / BASTARDS / ΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ

 

Σάββατο 30/9 -Δαναός 1

17:30 FRANK SERPICO / ΦΡΑΝΚ ΣΕΡΠΙΚΟ

19:30 POP AYE / ΠΟΠΑΫ

21:45 AALA KAF IFRIT / BEAUTY AND THE DOGS / Η ΠΕΝΤΑΜΟΡΦΗ ΚΑΙ Η ΑΓΕΛΗ

00:00 BODOM / LAKE BODOM / ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΜΠΟΝΤΟΜ

Δαναός 2 

18:00 LE SEMEUR / THE SOWER / Ο ΘΕΡΙΣΤΗΣ

20:15 MOBILE HOMES / ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΠΟΨΕ

22:45 L'INTRUS / THE INTRUDER / Ο ΕΙΣΒΟΛΕΑΣ

 

Κυριακή 1/10 - Δαναός 1

17:00 THE MALTESE FALCON / ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΛΤΑΣ

19:15 THE DEAD / ΟΙ ΔΟΥΒΛΙΝΕΖΟΙ

21:30 CALL ME BY YOUR NAME / ΝΑ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΜΕ Τ' ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ

Δαναός 2

17:30 CHOCOLAT / CHOCOLATE / ΣΟΚΟΛΑΤΑ

19:45 TROUBLE EVERY DAY / ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΜΕΡΕΣ

22:00 BEAU TRAVAIL / GOOD WORK