20/09/2018

24ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας - Νύχτες Πρεμιέρας

Από 20 - 30 Σεπτεμβρίου στον κιν/φο ΔΑΝΑΟ!

Το 24ο Διεθνές φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας θα διεξαχθεί από τις 19 - 30 Σεπτεμβρίου, παρουσιάζοντας συνολικά 181 ταινίες απ' όλο τον κόσμο, τρία διαγωνιστικά τμήματα, ειδικά αφιερώματα, ντοκιμαντέρ και πάνω από 45 ελληνικές ταινίες μικρού μήκους.

Ενημερωθείτε για την ηλεκτρονική προπώληση καρτών διαρκείας και εισιτηρίων μέσω viva.gr εδώ και διαβάστε τα πάντα για το φετινό πρόγραμμα στο ανανεωμένο επίσημο site του φεστιβάλ www.aiff.gr.

Ξεφυλλίστε το ωρολόγιο πρόγραμμα του Φεστιβάλ!

20/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

18:00 ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ / IN SEARCH OF KAZANTZAKIS (2018, Ελλάδα, 93')
20:15 CÓMPRAME UN REVOLVER / BUY ME A GUN / ΠΑΡΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ (2018, Μεξικό / Κολομβία, 84')
22:15 NÓZ W WODZIE / KNIFE IN THE WATER / ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ (1962, Πολωνία, 94')

ΔΑΝΑΟΣ 2

19:00 ΣΟΠΙ - ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΗ / SOPI - A DAY IN (2017, Ελλάδα, 59')
21:00 Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ / ANTONIS’ VOICE (2018, Ελλάδα, 75')

21/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

18:00 MY SUMMER OF LOVE / ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΜΟΥ (2004, Ην. Βασίλειο, 86')

20:00 DAS SCHWEIGENDE KLASSENZIMMER / THE SILENT REVOLUTION / Η ΣΙΩΠΗΛΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

22:30 KAMERA O TOMERU NA! / ONE CUT OF THE DEAD / ΤΟ ΜΟΝΟΠΛΑΝΟ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ (2017, Ιαπωνία, 96')

ΔΑΝΑΟΣ 2

19:00 ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ / ACROSS HER BODY (2018, Ελλάδα, 85')
21:00 VULKAN / VOLCANO / ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ (2018, Ουκρανία / Γερμανία / Μονακό, 106') Δ.Δ. (Ε)

 

22/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

17:45 SKAMMEN / SHAME / ΝΤΡΟΠΗ (1968, Σουηδία, 103')

20:00 BENZINHO / LOVELING / Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ (2017, Βραζιλία / Ουρουγουάη / Γερμανία, 95')

22:15 PÁJAROS DE VERANO / BIRDS OF PASSAGE / ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΑ ΠΟΥΛΙΑ (2018, Κολομβία / Δανία / Μεξικό, 125')

ΔΑΝΑΟΣ 2

19:00 ΣΚΙΕΣ ΣΤΟ ΦΩΣ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ (2008, Ελλάδα, 52’)
ΤΟΠΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ – ΣΠΑΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ (2009, Ελλάδα, 52’)

21:30 ANONS / THE ANNOUNCEMENT / ΤΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ (2018, Τουρκία / Βουλγαρία, 94') (Ε)

 

23/9 

ΔΑΝΑΟΣ 1

17:15 POPIÓL I DIAMENT / ASHES & DIAMONDS / ΣΤΑΧΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ (1958, Πολωνία, 103')

19:45 CHARMØREN / THE CHARMER / ΜΕ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΤΗ ΓΟΗΤΕΙΑ (2017, Δανία / Σουηδία / Γαλλία, 100') Δ.Δ. P

22:00 THE PIANO / ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΙΑΝΟΥ (1993, Νέα Ζηλανδία / Αυστραλία / Γαλλία, 121')

ΔΑΝΑΟΣ 2

17:00 PETER PAN / ΠΙΤΕΡ ΠΑΝ (1953, ΗΠΑ, 77')
Προβολή με ελεύθερη είσοδο, φιλική σε άτομα με αυτισμό

19:00 EGY NÖ FOGSÁGBAN / A WOMAN CAPTURED / ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΙΧΜΑΛΩΤΗ (2017, Ουγγαρία, 89') Δ.Ν. (Ε)

21:00 MUSEO / MUSEUM / ΛΗΣΤΕΙΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ (2018, Μεξικό, 122') Δ.Δ. (Ε)

 

24/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

17:15 ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ Ε΄ (2018, 104')
EΝΤΡΟΠΙΑ του Χρήστου Τάτση
YAWTH των Δημήτρη Τσακαλέα και Λήδας Βαρτζιώτη
ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ της Καρίνας Λογοθέτη
BEYOND GOOD & EVIL (OR THE EXUBERANTLY PAINFUL PROCESS OF TEETHING) του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου
ΑΒΑΝΟΣ του Παναγιώτη Χαραμή
ΕΚΤΟΡΑΣ ΜΑΛΟ - Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ της Ζακλίν Λέντζου

19:30 ANDIÐ EÐLILEGA / AND BREATHE NORMALLY / ΑΝΑΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ (2018, Ισλανδία / Σουηδία / Βέλγιο, 95') Δ.Δ. P

22:00 WILDLIFE (2018, ΗΠΑ, 104')

ΔΑΝΑΟΣ 2

17:00 ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Α΄ (2018, 90') (Ε)

19:00 LES FAUX TATOUAGES / FAKE TATTOOS / ΨΕΥΤΙΚΑ ΤΑΤΟΥΑΖ (2017, Καναδάς, 87') (Ε)

21:15 CHARMØREN / THE CHARMER / ΜΕ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΤΗ ΓΟΗΤΕΙΑ (2017, Δανία / Σουηδία / Γαλλία, 100') Δ.Δ. (Ε)

 

25/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

17:30 CHUVA É CANTORIA NA ALDEIA DOS MORTOS / THE DEAD AND THE OTHERS / Η ΒΡΟΧΗ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ (2018, Βραζιλία / Πορτογαλία, 114')

19:45 SEKALA NISKALA / THE SEEN AND UNSEEN / ΑΟΡΑΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ (2017, Ινδονησία / Ολλανδία / Αυστραλία / Κατάρ, 86') Δ.Δ. P

21:45 BEONING / BURNING / ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ (2018, Νότια Κορέα, 148')

ΔΑΝΑΟΣ 2

19:00 CHRIS THE SWISS / ΚΡΙΣ, Ο ΕΛΒΕΤΟΣ (2018, Ελβετία / Γερμανία / Κροατία / Φινλανδία, 90') Δ.Ν. (Ε)

21:00 VULKAN / VOLCANO / ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ (2018, Ουκρανία / Γερμανία / Μονακό, 106') Δ.Δ. (Ε)

 

26/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

17:15 ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ Ζ΄ (2018, 92')
PHALAENOPSIS ALBA της Γεωργίας Μ. Σωτήρχου
GRIEF (A PLACE NONE OF US KNOW UNTIL
WE REACH IT) της Αλεξάνδρας Ματθαίου
QUIDNUNC του Χάρη Αγιώτη
ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΣ του Αντώνη Γλαρού
SPRINGTIME REST του Γιάννη Ζαφείρη
MUFFIN του Ντάνιελ Μπόλντα

19:30 DER LÄUFER / MIDNIGHT RUNNER / Ο ΔΡΟΜΕΑΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ (2018, Ελβετία, 92') Δ.Δ. P

21:45 JIANG HU ER NV / ASH IS PUREST WHITE / ΟΙ ΣΤΑΧΤΕΣ ΜΙΑΣ ΑΓΑΠΗΣ (2018, Κίνα / Γαλλία / Ιαπωνία, 141')

ΔΑΝΑΟΣ 2

18:45 FLOTTEN / THE RAFT / Η ΣΧΕΔΙΑ (2018, Σουηδία / Δανία / ΗΠΑ / Γερμανία, 97') Δ.Ν. (Ε)

21:00 ANDIÐ EÐLILEGA / AND BREATHE NORMALLY / ΑΝΑΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ (2018, Ισλανδία / Σουηδία / Βέλγιο, 95') Δ.Δ. (Ε)

 

27/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

18:00 L'EMPIRE DE LA PERFECTION / JOHN McENROE: IN THE REALM OF PERFECTION / Ο ΤΖΟΝ ΜΑΚΕΝΡΟ ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑΣ (2018, Γαλλία, 95')

20:15 THE PRICE OF EVERYTHING / ΟΛΑ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ (2018, ΗΠΑ, 98') Δ.Ν. P

22:30 BEZ KOŃCA / NO END / ΔΙΧΩΣ ΤΕΛΟΣ (1985, Πολωνία, 107')

ΔΑΝΑΟΣ 2

17:30 MATANGI / MAYA / M.I.A. (2018, ΗΠΑ / Ην. Βασίλειο / Σρι Λάνκα, 96') Δ.Ν. (Ε)

19:30 DER LÄUFER / MIDNIGHT RUNNER / Ο ΔΡΟΜΕΑΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ (2018, Ελβετία, 92') Δ.Δ. (Ε)

21:30 STUDIO 54 (2018, ΗΠΑ, 98') Δ.Ν. (Ε)

 

28/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

17:00 ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ Θ΄ (2018, 109')
ΟΜΠΡΕΛΑ της Αμέρισσας Μπάστα
SHAPES OF MINE του Γιώργου Καψανάκη
HIPPO του Θεοφύλακτου Αργυρού
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ του Ρωμανού Παπαϊωάννου
ΚΙΟΚΟΥ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ του Κωστή Χαραμουντάνη
ΝΑΡΚΗ του Δημήτρη Τσαλαπάτη (εκτός διαγωνιστικού)

19:30 AΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΚΑΙ ΗΘΟΠΟΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
Θα ακολουθήσει η προβολή της ταινίας: THIRD KIND (2018, Ελλάδα, 31')

21:30 CHINATOWN - ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ / CHINATOWN - THE THREE SHELTERS (2018, Κύπρος / Ελλάδα, 91')

23:30 UN COUTEAU DANS LE COEUR / KNIFE + HEART / ΛΕΠΙΔΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ (2018, Γαλλία / Ελβετία / Μεξικό, 91')

ΔΑΝΑΟΣ 2

19:00 MELAN*CHOLIA (2018, Ελλάδα, 52')

21:00 IN DEN GÄNGEN / IN THE AISLES / ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ (2018, Γερμανία / Αυστρία, 125') Δ.Δ. (Ε)

 

29/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

17:30 THE EYES OF ORSON WELLES / ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΟΡΣΟΝ ΓΟΥΕΛΣ (2018, Ην. Βασίλειο, 115')

20:00 TLMOCNÍK / THE INTERPRETER / Ο ΔΙΕΡΜΗΝΕΑΣ (2018, Σλοβακία / Τσεχία / Αυστρία, 113')

22:30 TROPPA GRAZIA / LUCIA'S GRACE / ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΛΟΥΤΣΙΑ (2018, Ιταλία / Ελλάδα / Ισπανία, 109')

ΔΑΝΑΟΣ 2

17:15 ISLAND OF THE HUNGRY GHOSTS / ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ (2018, Γερμανία / Ην. Βασίλειο / Αυστραλία, 94') Δ.Ν. (Ε)

21:00 SEKALA NISKALA / THE SEEN AND UNSEEN / ΑΟΡΑΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ (2017, Ινδονησία / Ολλανδία / Αυστραλία / Κατάρ, 86') Δ.Δ. (Ε)

 

30/9

ΔΑΝΑΟΣ 1

17:00 MIRAI NO MIRAI / MIRAI OF THE FUTURE / Η ΜΙΡΑΪ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ (2018, Ιαπωνία, 98')

19:00 NUESTRO TIEMPO / OUR TIME (2018, Μεξικό / Γαλλία / Γερμανία / Δανία / Σουηδία, 173')

22:30 LA TERRA DELL'ABBASTANZA / BOYS CRY / ΑΔΕΛΦΙΑ ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ (2018, Ιταλία, 96')

ΔΑΝΑΟΣ 2

17:15 ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Γ΄ (2018, 90') (Ε)

19:15 WALKOWER / WALKOVER / ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ (1965, Πολωνία, 77') (Ε)

21:15 MANCHESTER KEEPS ON DANCING / ΤΟ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΧΟΡΕΥΕΙ ΑΚΟΜΗ (2017, Ην. Βασίλειο / Ισπανία, 90') (Ε)